Solceller för BRF 2026: Pris, finansiering & avtal
En bostadsrättsförening kan installera solceller och kraftigt minska kostnaden för fastighetsel. Tack vare skalfördelar landar priset typiskt på 14 000–17 000 kr per kWp installerat – lägre än för en villa. Eftersom den största elförbrukningen i ett flerbostadshus (trapphus, hiss, fläktar, tvättstuga) sker dagtid blir självkonsumtionen hög och återbetalningstiden kort.
Den här guiden är skriven för styrelser och förvaltare som överväger en solcellsinvestering. Vi går igenom skatteregler (där BRF skiljer sig från villaägare), finansiering, vem som äger anläggningen, stämmobeslut och ett räkneexempel för en anläggning på 50 kWp. För grundläggande teknik, läs hur solceller fungerar.
Snabbfakta: Solceller för BRF
Varför solceller i en BRF?
Solceller passar bostadsrättsföreningar bra av flera skäl:
- Stora takytor: Flerbostadshus har normalt 200–1 500 m² takyta – gott om plats för 30–200 kWp.
- Hög dagtidsförbrukning: Fastighetsel (hiss, fläkt, belysning, värmepump, tvättstuga) sammanfaller med solproduktion – hög självkonsumtion.
- Skalfördelar i pris: Pris per kWp blir lägre än för villa tack vare större jobb och fasta kostnader fördelade på fler paneler.
- Stabila kassaflöden: En BRF har långsiktig horisont – en investering med 8–12 års återbetalningstid och 25 års drift är ekonomiskt mycket attraktiv.
- Lägre månadsavgift: Sänkta elkostnader för fastigheten ger utrymme för lägre eller bibehållen månadsavgift trots inflation.
Solceller har också en stark koppling till energiklassning och fastighetsvärde. Föreningar som genomför energieffektivisering kan få bättre energiklass på huset, vilket påverkar attraktiviteten vid lägenhetsförsäljningar.
Vem äger solcellerna – BRF eller boende?
Det finns i princip tre modeller för ägande och elanvändning:
1. BRF äger, fastighetsel
Vanligast 2026. Föreningen äger anläggningen och använder produktionen till fastighetsel: trapphus, hiss, fläktar, tvättstuga, ev. gemensam laddbox och värmepump för tappvarmvatten. Överskott säljs till nätet. Enklast både tekniskt och juridiskt.
2. BRF äger, intern fördelning till boende
En mer komplex variant där elen från solcellerna fördelas till boendes lägenhetsel via ett internkollektivnät (IKN) eller avräkningsmodell. Kräver:
- Föreningen blir elhandlare för boende – medför skatte- och rapporteringskrav
- Tekniska anpassningar (gemensam abonnemangsstruktur, separat mätning)
- Juridisk genomgång av stadgar och avtal med boende
Modellen kan ge större total nytta men höjer komplexiteten betydligt. Anlita energirådgivare med BRF-erfarenhet om ni överväger detta.
3. Tredje part äger (PPA-avtal)
En extern aktör investerar i anläggningen, äger den och säljer elen till föreningen via ett PPA-avtal (Power Purchase Agreement) under 15–25 år. BRF slipper kapitalkostnad men avstår en del av nyttan. Vanligast i kommersiella fastigheter, men växer även i BRF-segmentet.
Skatteregler för BRF
Det viktigaste att veta: Grönt avdrag (15 % för solceller, 50 % för batteri) gäller inte för BRF. Avdraget är knutet till privatpersoner. En BRF är en juridisk person och omfattas inte. Istället finns andra avdragsmöjligheter:
- Direktavdrag eller avskrivning: Investeringen skrivs av över anläggningens livslängd (typiskt 20–25 år) i bokföringen. För äkta BRF som skattemässigt är schablonbeskattad sker detta i redovisningen, inte mot inkomstskatt.
- Momsavdrag: Om föreningen är frivilligt momsregistrerad för försäljning av el (kräver normalt överskott till nätet och el-fakturering) kan momsen (25 %) på investeringen lyftas. Det är en betydande effekt – överväg alltid frivillig momsregistrering vid större anläggningar.
- Ingen mikroproduktionsersättning: Den togs bort 1 januari 2026 och spelar ingen roll längre.
- Skattereduktion på inmatad el: 60 öre/kWh upp till 30 000 kWh per anslutningspunkt. Gäller även BRF.
- Schablonavdrag för el-export: 40 000 kr/år gäller även juridiska personer (vid småskalig produktion).
Viktigt: Skatteregler för BRF är ett komplext område där varje förenings situation skiljer sig (äkta vs oäkta BRF, befintlig momsstatus, m.m.). Konsultera en ekonomisk förvaltare eller revisor med fastighetskompetens innan ni signerar avtal.
Finansiering: lån, leasing, PPA
| Modell | Initial kostnad | Total nytta | Komplexitet |
|---|---|---|---|
| Egna medel / underhållsfond | 100 % av investeringen | Högst | Låg |
| Utökat fastighetslån | 0–20 % | Hög (efter ränta) | Låg–medel |
| Solcellsleasing | 0 kr | Medel | Medel |
| PPA (tredje part äger) | 0 kr | Lägst | Hög (15–25 års avtal) |
Utökat fastighetslån är den vanligaste vägen 2026. En förening med befintliga banklån kan ofta utöka lånet med solcellsinvesteringen till samma räntevillkor. Med en återbetalningstid på 8–12 år och anläggningens livslängd på 25–30 år är investeringen självfinansierande från år 8–12 och vidare.
Solcellsleasing innebär att leasingbolaget äger panelerna och föreningen betalar en månadsavgift som normalt är lägre än elbesparingen. Bra om föreningen saknar likviditet, men föreningen får en mindre del av nyttan.
PPA innebär att en extern part äger och sköter anläggningen och säljer elen till föreningen. Lägst risk för föreningen, men också lägst total nytta – och avtalslängden gör det till ett strategiskt beslut.
Stämmobeslut och process
En solcellsinvestering är en större ingrepp i fastigheten och kräver stämmobeslut. Processen ser typiskt ut så här:
- Förstudie (styrelse): Be in 2–3 offerter från installatörer. Bedöm takets skick, eventuella behov av takbyte och föreningens elförbrukning de senaste åren.
- Ekonomisk analys: Räkna fram investeringskostnad, finansieringsförslag, återbetalningstid och årlig besparing. Inkludera försäkring, drift, växelriktarbyte år 12–15.
- Stadgekontroll: Kontrollera om beslutet faller under ordinarie stämma eller kräver kvalificerad majoritet. Vid lägenhetsenhet eller utseendeförändring kan särskilda regler gälla.
- Stämmobeslut: Förslaget presenteras med underlag. Stämman beslutar med enkel eller kvalificerad majoritet enligt stadgarna.
- Kontraktering: Skriv avtal med vald installatör. Kontrollera takgaranti, rivningsskydd och servicevillkor.
- Bygglov / anmälan: Vissa kommuner kräver bygglov för solceller på flerbostadshus, särskilt i stadsmiljö eller vid kulturhistorisk byggnad. Kontrollera med kommunen.
- Anmälan till nätbolag: Installatören gör för-anmälan och slutbesiktning.
- Installation och driftsättning:2–6 veckor beroende på storlek.
Hela processen tar normalt 4–9 månader från första offert till driftsättning. Större anläggningar och föreningar med många medlemmar kan ha längre beslutsprocess.
Räkneexempel: 50 kWp på flerbostadshus
En BRF i Stockholm (SE3) med 24 lägenheter och plant yttertak har plats för en anläggning på 50 kWp. Antaganden:
- Investering: 50 × 15 000 = 750 000 kr
- Årsproduktion: 50 × 950 ≈ 47 500 kWh
- Självkonsumtion: 80 % = 38 000 kWh
- Värde självkonsumerad el: 38 000 × 1,80 kr = 68 400 kr
- Värde såld el (20 %): 9 500 × (0,50 + 0,60 skattereduktion) = 10 450 kr
- Total årsnytta: ~78 850 kr
- Återbetalningstid: 750 000 / 78 850 ≈ 9,5 år
Över anläggningens livstid på 25 år ger detta ett netto-nuvärde på flera miljoner kronor (beroende på kalkylränta och elprisutveckling). Med batterilager kan självkonsumtionen ökas ytterligare – läs mer i guiden batteri till solceller.
Försäkring och underhåll
En solcellsanläggning på en BRF-fastighet ska tas upp i fastighetsförsäkringen. Oftast räcker det att tillägga anläggningen i den befintliga försäkringen mot en mindre premiehöjning (typiskt 1–3 % av investeringen per år i tilläggspremie).
Underhåll
Solceller är låg-underhåll men inte underhållsfritt. Räkna med:
- Årlig översyn: Visuell inspektion av paneler, kablar och växelriktare. Kostnad 2 000–5 000 kr.
- Rengöring: Vart 2–5 år beroende på läge (närhet till industri, träd). 50 kWp tar 4–8 timmar att rengöra.
- Växelriktarbyte: Räkna med ett byte under anläggningens livstid – år 12–15. Kostnad 30 000–80 000 kr för en 50 kWp-anläggning.
- Övervakning: Logga produktion via tillverkarens portal – underprestation upptäcks tidigt.
För mer om driftsfasen, se solceller på vintern och återbetalningstid. Se även översikten över solcellspriser 2026 och solceller på tak.